Dom

Jak odpowiednio zaplanować instalację elektryczną w domu?

Jak odpowiednio zaplanować instalację elektryczną w domu?

Podczas planowania rozmieszczenia gniazdek elektrycznych i włączników światła, najważniejszym aspektem są nasze przyzwyczajenia i preferencje. Dlatego na samym początku zastanówmy się jakich urządzeń i jak często używamy. Następnie przygotowujemy projekt funkcyjny mieszkania. Ustalamy, w którym miejscu będzie znajdowała się sofa, łóżko, szafka nocna, biurko czy telewizor. Projekt funkcjonalny pomoże nam w wyznaczeniu podstawowych, niezbędnych gniazd elektrycznych. Przyjrzyjmy się teraz poszczególnym pomieszczeniom i zastanówmy się ile gniazdek oraz na jakiej wysokości powinno się w nim znaleźć.

Instalacja elektryczna w kuchni

Kuchnia jest bardzo ważnym pomieszczeniem w każdym domu. Wyposażona jest w wiele urządzeń, dlatego duże znaczenie ma optymalne rozplanowanie gniazd w tym pomieszczeniu. Bardzo ważną zasadą jest unikanie instalacji gniazdek bezpośrednio za danym sprzętem dużego np. lodówką, piekarnikiem, umożliwi to wygodne odpięcie zasilania w razie konieczności bez potrzeby wyciągania danego sprzętu. Dodatkowo w przypadku zmywarki, jej budowa umożliwia podłączenie sprzętu bez wysunięcia go przed linię zabudowy kuchennej.

Planując rozmieszczenie gniazdek kuchennych ponad blatem roboczym, warto przygotować listę sprzętów małego AGD, które są przez nas najczęściej używane. Na tej podstawie możemy określić liczbę oraz rozmieszczenie poszczególnych gniazd. Minimalna liczba gniazdek przy jednym blacie roboczym pozwalająca swobodnie korzystać z urządzeń kuchennych wynosi cztery. Wysokość gniazda nad blatem roboczym w kuchni powinna wynosić od 110 do 120 centymetrów. Włącznik światła w kuchni standardowo przy wejściu, a w przypadku dużej kuchni również przy blacie roboczym.

Instalacja elektryczna

Gniazdka elektryczne w salonie

Planując rozmieszczenie gniazdek w salonie, dużą uwagę musimy zwrócić na ilość i rodzaj sprzętu oraz wielkość samego pomieszczenia. Przy telewizorze najlepiej umieścić cztery gniazda, w większości domów oprócz samego odbiornika TV, znajduje się dekoder, konsola lub odtwarzacz DVD, najlepiej, aby znajdowały się za szafką. Na tym etapie warto przemyśleć stałe i czasowe dekoracje np. choinkę, warto przemyśleć, w którym miejscu będą zlokalizowane i na tej podstawie zaplanować kolejne punkty świetlne. Włączniki światła w salonie warto umieścić przy wejściu oraz w miejscu, gdzie spędzamy najwięcej czasu.

Instalacja elektryczna w łazience

Szczególną uwagę musimy zwrócić, planując rozmieszczenie gniazdek w łazience. Gniazdka zlokalizowane w tym pomieszczeniu muszą być odpowiednio zabezpieczone, tak aby nie dostała się do nich woda. W miejscu, gdzie planujemy używać suszarki, prostownicy, czy golarki warto umieścić gniazdo na wysokości ok. 110 centymetrów oraz co najmniej 60 centymetrów od baterii.

Instalacja elektryczna w sypialni

W sypialni instalujemy gniazdka nad szafkami nocnymi na wysokości 45 – 60 centymetrów, w zależności od wysokości szafki. Jeśli planujemy zastosować oświetlenie szaf, pamiętajmy o zaplanowaniu gniazdek w ich pobliżu. W sypialni warto zastosować włącznik schodowy przy wejściu oraz przy łóżku.

Wysokość poszczególnych gniazdek i włączników

Standardowe gniazdka warto zainstalować na wysokości od 20 do 30 centymetrów od podłogi. Gniazdka w kuchni powinny znaleźć się minimum 10 centymetrów nad blatem. Włączniki światła montujemy na 110 – 120 centymetrów od ziemi, ale warto ten wymiar zweryfikować ze wzrostem i potrzebami mieszkańców.

Kable w ścianie

You may also like

Read More